My ženy již odmalička víme, že si máme hlídat své „holčičí“ partie před prochladnutím. Již odmalička jsme poslouchaly rady našich maminek a babiček o tom, aby nám netáhlo na břicho a záda, nemáme si sedat na studené schody a podobně. A měly pravdu. Zdravotní problémy v oblasti gynekologického či močového ústrojí dokáží být totiž opravdu nemilé.
Jak a proč vznikají gynekologické výtoky a mykózy
Vaginální výtoky
V první řadě je třeba rozlišit, zda se jedná o fyziologický výtok, nebo výtok, který značí nějaký problém. Fyziologický výtok bývá vodnatý, čirý, bez zápachu.
Pokud ovšem vypadá jinak, je hustější, případně nějak zbarvený, provází ho svědění nebo pálení a zápach, je třeba se mít na pozoru. Může jít o mykózu či zánět.
Rizikové faktory
Mezi nejčastější rizikové faktory vzniku zánětů patří:
- přehnaná nebo naopak nedostatečná hygiena,
- nechráněný styk a časté střídání partnerů,
- špatné používání tamponu (málo časté vyměňování či používání mimo menstruaci),
- diabetes,
- hormonální nerovnováha,
- konzumace cukrů.
Jak na mykózy, záněty a výtoky vyzrát?
Někdy to jde snadno a stačí pár „triků“, které vám pomohou zánět potlačit nebo mu předcházet. Tady bych poradila především lehce změnit některé návyky. Vhodné je nosit bavlněné spodní prádlo, nenosit tanga ani upnuté džíny, nezůstávat v mokrých plavkách, nenavštěvovat společnou vířivku pro více lidí (např. na koupališti). Také je vhodné omezit konzumaci cukrů. Při menstruaci dávejte přednost vložkám či kalíšku před tamponem. Používáte-li tampóny, dbejte na častější výměnu a sáhněte raději po kvalitnějším produktu a nezapomínejte na hygienu při a po pohlavním styku. Také dávejte pozor na různé přípravky pro intimní hygienu. I když reklama hlásá něco jiného, často mohou váš stav zhoršit. Raději navštivte lékárnu nebo rovnou svého gynekologa.
Po gynekologickém vyšetření bude naprosto jasné, co vás trápí a jak to řešit. Existují ale i volně prodejné přípravky, které vám s gynekologickými problémy pomohou. A kromě toho mají i širší záběr. Ono totiž v ženském těle vše souvisí se vším. A tak právě gynekologické problémy mohou přivodit i problémy s močovými cestami.
Proč vznikají záněty močových cest a jak jim předcházet
Zánět močových cest se nevyhýbá nikomu, nicméně ženy jsou na něj přece jen o něco citlivější. A to především proto, že jakmile se objeví zánět nebo jiný problém v oblasti gynekologické a není léčen, velmi snadno se přenese i do oblasti močové. Nejčastější bývá zánět močového měchýře nebo močové trubice.
Rizikové faktory
I pro záněty močových cest existují jisté rizikové faktory, kterých když se vyvarujete, můžete předejít nepříjemným zdravotním komplikacím. Patří sem:
- nedodržování pitného režimu,
- zadržování moči,
- těhotenství,
- menopauza,
- cukrovka,
- časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk.
Jak poznáme zánět v močových cestách
Problémy s močovými cestami poznáte i bez diagnostiky celkem snadno.
Pokud cítíte bolestivé a časté nucení k močení, třeba i po pár minutách, bolest, pálení či řezání při močení nebo dokonce objevíte krev v moči, rozhodně není něco v pořádku. Můžete mít také teplotu, která značí přítomnost zánětu. Rozhodně doporučuji navštívit lékaře, který provede gynekologicko-urologické vyšetření.
Pokud se jedná o zánět akutní, pravděpodobně se nevyhnete antibiotikům. Vedle nich ale můžete svým močovým cestám ulevit i přípravky dostupnými bez lékařského předpisu, které vám pomohou i v jiných oblastech.
Jak zánětům předcházet
Samozřejmě existuje i několik preventivních opatření, díky nimž můžete zánětům předcházet. Patří sem především:
- Důkladná hygiena – Po použití toalety je vhodné utírat se směrem zepředu dozadu, nikoli naopak, aby se bakterie nedostávaly, kam nepatří.
- Hygiena během menstruace – Pravidelné a časté vyměňování vložek i tamponů.
- Dodržování pitného režimu.
- Pravidelné močení – Nezadržujte moč, pravidelně, důkladně vyprazdňujte močový měchýř.
- Neprochladnout – Dostatečně se oblékejte, nesedejte si na chladná místa, nezůstávejte v mokrých plavkách.