Porucha vnímání vlastního těla je duševní stav, při kterém se nemůžete přestat zamýšlet nad jedním nebo více vnímanými defekty nebo nedostatky ve vašem vzhledu – nedostatkem, který se zdá být nepodstatný nebo není viditelný pro ostatní.
Pro Vás může být tato chyba nejen viditelná, ale může i ovlivňovat vnímání sebe a své hodnoty, interakce s lidmi, vlastně každý jeden aspekt života. Co je ale nejděsivější, nemusíme si to ani uvědomovat a vše vnímáme, jako normu.
Porucha vnímání vlastního těla a její projevy:
Pokud máte poruchu vnímání vlastního těla, intenzivně se zaměřujete na svůj vzhled a obraz těla, opakovaně kontrolujete zrcadlo, upravujete se nebo hledáte potvrzení, někdy po mnoho hodin denně.
Váš vnímaný nedostatek a opakované chování vám způsobují významné nepohodlí a můžete pociťovat úzkost.
Příznaky poruchy vnímání vlastního těla zahrnují:
- Extrémní zaměření na vnímaný nedostatek vzhledu, který ostatní nemohou vidět, protože se jeví jako drobný.
- Silné přesvědčení, že máte vadu ve vzhledu, která vás dělá neatraktivním.
- Přesvědčení, že si ostatní všimnou vašeho vzhledu negativním způsobem nebo se vám posmívají.
- Neustálé srovnávání vašeho vzhledu s ostatními.
- Časté hledání potvrzení o vašem vzhledu od ostatních.
- Tendence k perfekcionismu.
Působení společenských vlivů na sebeúctu a vnímání vlastního těla:
V dnešním světě je kladen zvýšený společenský význam na fyzický vzhled a důraz na dosažení konkrétních standardů krásy. To přispívá k vývoji obav o vlastní tělesný obraz, zejména během adolescence a rané dospělosti. Neustále se porovnávám, hodnotím, aplikace v mobilu mi během pár kliknutí, ukáže “krásnější”, “lepší” verzi mě samé. Body dysmorphie může být také předána z generace na generaci a tak vzniká tlak, ze všech stran. Všude slyším a vidím to, jaká bych měla být. Proto je tak důležité, o těchto věcech mluvit, učit se kriticky analyzovat co vidíme. A hlavně, uvědomit si, že věci, které vidíme na internetu nemusí být skutečné.
Lidé trpící touto poruchou vykazují znaky narušeného vnímání těla podobně jako lidé trpící některou z poruch příjmu potravy.
Body dysmorphie jako taková má znaky obsedantně-kompulzivní poruchy spojené s dodržováním cvičebních a dietních postupů, jež jsou prezentovány jako nezbytné pro dosažení „ideálu těla“.
Pro dosažení ideálu tělesného vzhledu volí tito lidé velmi často pro zdraví rizikové postupy, především užívání různých farmak včetně anabolických steroidů, bez reflexe rizik s těmito postupy spojených nebo sáhnout častěji po různé formě drastických diet.
Jak tuto situaci řešit?
Tělesná dysmorphie může zcela zkreslit vnímání reality a sebepojetí. Pokud se neléčí, dokáže vést k vážným důsledkům pro duševní i fyzické zdraví jedince. Je důležité, se například svěřit svému okolí a vyhledat odborníka. Z bludného kruhu vlastních myšlenek, se těžce odchází bez pomocné ruky.
Přiznání problému a vyhledání pomoci, může být prvním krokem k nalezení lepšího života, který bude šťastnější a zbaven limitací.
Vím o čem hovořím, jako profesionální kouč se s tímto problémem sebevnímání setkávám u svých klientů velmi často.