Koučink, koučování, kouč. Tato slova se na nás hrnou ze všech stran. Co to vlastně je ten koučink? Kdo je kouč? A proč byste zrovna vy měli o koučování přemýšlet? Je to vůbec pro vás? Na všechny tyto otázky se vám pokusím odpovědět.
Co je koučink?
V první řadě vězte, že koučem se člověk rozhodně nemůže nazývat jen tak, protože ho to zrovna napadlo. Než se člověk stane koučem, musí absolvovat patřičné vzdělávání a získat certifikát. A to není jen tak.
U nás profesionální mezinárodně certifikované kouče a kouče v ČR sdružuje International Coach Federation Czech Republic. Její definice koučinku zní takto: „Koučink představuje důvěryhodný vztah, který napomáhá klientovi podniknout konkrétní kroky za účelem dosažení jeho vize, cíle nebo přání. Koučink využívá procesů zkoumání a sebeobjevování k budování klientova uvědomění a přijetí zodpovědnosti, kterého dosahuje prostřednictvím větší struktury, podpory a aktivní zpětné vazby. Proces koučinku pomáhá klientovi nejen přesně definovat jeho cíle, ale také těchto cílů dosahovat rychleji a s větší efektivitou, než pokud by koučink nevyužíval.“
Co to znamená v praxi?
Co je cílem koučinku?
S čím vám tedy koučink pomůže? V podstatě se vším. Koučink může pomoci jak v oblastech pracovních, tak osobních či sportovních, ale také zdravotních. Prostě ve všech, v nichž si nevíte rady.
Kouč a koučování by vás mělo dovést k dosažení osobního či profesního rozvoje. Pozor, koučování není psychoterapie ani poradenství.
Průběh koučinku by se dal přirovnat ke konverzaci nad hrou, kdy kouč pomáhá hráči (klientovi) hrát jeho vlastní hru co nejlépe. Cílem je hru vyhrát, a to podle klientových vlastních pravidel. Můžeme tedy vycházet z jakési metafory, že cokoliv v životě se dá hrát jako hra.
Kdo je kouč?
Pozor, kouč není váš poradce, lektor ani učitel. Tito radí a pomáhají na základě svých zkušeností a vzdělání, říkají, co a jak máte nebo byste měli udělat. Připraví vám plán, ukážou řešení. Kouč není ani váš psycholog. Ten by se zaměřoval na vaši minulost a její analýzu.
Kouč by měl být rovnocenný partner, průvodce či důvěrník, který vás provede vaší vlastní cestou, již si k dosažení cíle najdete. Kouč tedy neradí, ale provází. Zaměřuje se na klientovu přítomnost a budoucnost.
Kouč vás pomocí otázek provází různými pohledy na vaši situaci. Pomůže vám, abyste si uvědomili, co vlastně ve skutečnosti chcete a na čem vám záleží, a co naopak není důležité. Kouč vám neřekne, co a jak máte udělat. Podpoří vás ale v tom, abyste našli vlastní zdroje a cesty k dosažení svých cílů a záměrů.
Kouč posiluje vaše sebevědomí a odhodlání. Rozvíjí vaši osobnost kupředu, uvědomění si vašich potřeb, snů, ale i schopností a dovedností. Pomůže vám změnit vaše myšlení a nahlížení na sebe sama, pomůže vám k většímu sebevědomí.
Na co si dát pozor při výběru kouče
V první řadě je důležité uvědomit si, proč kouče do svého života chcete pozvat. Následně je stejně důležité vybrat si kouče s odpovídajícím vzděláním a certifikací, abyste měli jistotu, že vám do života bude zasahovat skutečný odborník.
Nezajímejte se ale jen o dosažené vzdělání, tedy to, co se naučil, ale i o jeho životní zkušenosti, tedy o to, co sám prožil. Jen kombinace vlastních zkušeností a relevantního vzdělání vám zajistí opravdu kvalitní koučink a pomoc, kterou potřebujete.
Nezapomeňte si také pročíst recenze klientů, kteří už u daného kouče nějaké ti sezení absolvovali.
A neméně důležitý je také váš osobní pocit. Sednete si? Tohle byste měli zjistit už během úvodní konzultace. Jestliže máte jakékoliv pocity, dejte na ně. Svému kouči totiž musíte naprosto důvěřovat a rezonovat s ním. Pokud tohle nenastalo, je dobré jít hledat o dům dál.
Jak dělám koučink já?
Zajímá vás, jak dělám koučink já? Podívejte se na mou stránku o koučinku a nebo si úvodní hodinu koučinku u mě rovnou objednejte. Je zdarma. Právě proto, abyste měli možnost si vyzkoušet a uvědomit co vše vám to může přinést a změnit v životě.