Bolí vás záda, kolena, kyčle nebo svaly tzv. při každém pohybu? Rozhodně není dobré to podceňovat! Tělo se vám tím snaží něco říct. Tak mu naslouchejte a dopřejte mu, co potřebuje.
Pohyblivost našich kloubů může souviset s mnoha faktory
Na opotřebení kloubů má zásadní vliv náš věk. K prvním příznakům může docházet už po 30. roku života, a tedy i k prvním bolestem a problémům.
Kromě věku ale pohyblivost kloubů ovlivňují i další faktory. Patří sem například pohlaví, tělesná váha, tělesná teplota a celkově zdravotní stav. Obvykle bývá vyšší pohyblivost kloubů u žen než u mužů. S tělesnou teplotou se zvyšuje i pohyblivost kloubů, takže před cvičením je dobré udělat rozcvičku a zahřát se. Dobrá je také horká koupel. Pohyblivost se mění ale také v průběhu dne, přičemž nejnižší je ráno a postupně se zvyšuje.
Proč klouby bolí?
Nejčastěji lidé pociťují bolesti kyčlí, kolen, kotníků a zad, ale mohou vás bolet jakékoliv klouby. Příčin může být opravdu mnoho, například jejich dlouhodobé přetěžování, nadměrná fyzická zátěž, nemoc nebo úraz, změna počasí atd.
Jedním z onemocnění nejen kloubů, ale kostí celkově je osteoporóza. Toto onemocnění způsobuje postupné řídnutí kostí, kdy se v kostech začnou tvořit póry a ubývat z nich vápník. Postihuje lidi po 50. roce věku, nejčastěji ženy po menopauze. Pacienti pociťují silné bolesti kloubů a zad, ztrácí tělesnou výšku, zakulacují se jim záda, mají menší pohyblivost hrudního koše a páteře a zvýšenou lámavost kostí. K rizikovým faktorům patří nedostatek vápníku a vitamínu C, pití alkoholu, kouření, nízká hmotnost, chronické nemoci atd.
Ve vyšším věku vás také často může trápit artróza, kdy dochází k degeneraci kloubní chrupavky v důsledku nadměrného opotřebení a přetěžování kloubů. Postihuje především velké klouby, jako je ramenní kloub nebo kyčle, výjimkou nejsou ale ani malé klouby v ruce nebo v páteři.
Revma neboli revmatoidní artritida je další onemocnění, které může klouby postihnout. Objevuje se převážně u žen mezi 20 a 50 lety. Způsobuje ji chronický zánět a postihuje klouby prstů, ruky a kolenní kloub. Projevuje se bolestí, otoky, ztuhlostí, změnou tvaru kloubů a také celkovou únavou.
Chronické zánětlivé onemocnění zvané Bechtěrevova nemoc způsobuje kostnatěním pružných tkání, které vede k omezení až znemožnění pohybu. Postihuje pacienty mezi 15 a 40 lety, a to převážně muže. Její výskyt je nejčastější na páteři, kyčlích, kolenech, kotnících a ramenech. Pacienti pociťují sníženou pohyblivost, ztuhlost a bolest páteře, bolest hrudníku a záněty kloubů, ale také únavu a plicní fibrózu.
Proč svaly bolí?
Jednou z příčin, proč vás bolí svaly, může být nadměrné zatížení. Bolest ale může způsobit také zranění, například natržení či natažení svalů nebo vazů. Příčinou může být ale také stres, při němž tělo produkuje hormony, jež zvyšují napětí ve svalech a následně citlivost na bolest. Stejně tak je nutné brát do úvahy i to, zda nemůže jít o nějakou virózu či infekci, například chřipku nebo nachlazení. To totiž dokáže naše svaly také pěkně potrápit.
Jak pečovat o svůj pohybový aparát, aby nebolel
Opět řeknu, že základem je zdravější životní styl. Ale stává se nám často, že v záplavě denních povinností na sebe zapomínáme.
Zkuste se zastavit, nadechnout a začít svému tělu naslouchat. Co vám chce sdělit. Nic nebolí bez příčiny ať fyzické nebo emoční. Pokud vás tedy například bolí natažené lýtko, je jasné, že nebudete pracovat na zahrádce nebo sportovat. Stejně tak, jste-li nachlazení, nechvátejte vyřídit řadu povinností a už vůbec své tělo nenamáhejte fyzicky a raději si zalezte do postele s teplým čajem a dopřejte svému tělu odpočinek. Věřte, že vím, o čem hovořím.
Ovšem pokud vás dlouhodobě trápí bolesti pohybového aparátu, je dobré s tím něco dělat. A jak jinak, než zevnitř a dlouhodobě. Doporučit mohu CARPAGEL širokospektrální léčivý gel, který potlačuje bolest, zánět a přispívá k udržení normálního stavu kloubů a svalů.
Pokud si nejste jisti, zda je toto vhodné řešení či prevence pro vás, napište mi a já vám ráda poradím.