Jak na podzim nakopnout imunitu a zpomalit stárnutí?
Máme tu opět podzim a s ním spojený pokles teplot, na který naše sluníčkem vyhřáté tělo není připraveno. Následuje období chřipek a nachlazení. Jak bojovat nejen proti nemocem na podzim, ale i proti opotřebování organismu a následnému stárnutí? Klíčová je naše imunita.
Co je imunita?
Stále se o ní mluví. Co to ale vlastně je a jak funguje?
Zjednodušeně řečeno je to schopnost našeho organismu bránit se různým patogenům, které na naše tělo útočí nejen zvnějšku, ale i zevnitř. Dala by se obrazně označit za jakýsi neviditelný ochranný štít, který veškeré útoky virů a bakterií, ale i stresu a náporu na psychiku odráží. Ale jak je známo, každý štít je jen tak silný, jak je silný jeho nejslabší část. Proto je třeba o imunitu pečovat.
Jaký vliv má imunita na stárnutí?
Lidské buňky se umí replikovat. Každá naše buňka k tomu má ale jen omezený počet možností. Jakmile docílí konečného limitu a nemůže se už dále dělit, sama z organismu odejde. A tak dochází ke stárnutí.
Zdravou životosprávou a tím pádem i silnou imunitou navýšíme tento limit pro replikaci buněk a naše tělo nebude stárnout tak rychle. Důležité navíc je, že toto zpomalení stárnutí se netýká jen našeho zevnějšku, ale celého těla jako celku.
Jak poznáme oslabenou imunitu?
Oslabená imunita se projevuje hned několika možnými způsoby. Jako první nás samozřejmě napadne častá nemocnost, a to především dýchacích cest. Tedy časté nachlazení, chřipka, angína, záněty průdušek atd.
Kromě nemocí dýchacích cest se ale nedostatečná imunita projevuje také déletrvajícími nebo opakujícími se zažívacími potížemi. Takže pokud vás často bolí břicho, máte zácpu nebo naopak průjem, nemusí se nutně jednat o závažný zdravotní problém. Kromě projevů stresu se také může jednat o oslabenou imunitu.
Dalšími nezanedbatelnými projevy mohou být častá únava, malátnost a ospalost i přes dostatek spánku.
Jak podpořit imunitu?
Jak jsme zmínili výše, základem je zdravý životní styl. Co si pod tím ale konkrétně představit?
V první řadě se snažte vyhýbat stresu a myslet co nejvíce pozitivně.
Hned v závěsu za tím je třeba si dopřávat dostatek spánku. Minimálně 7 hodin, optimálně však 7-9 hodin nerušeného spánku. Nejlepší je spát v noci, takže se snažte příliš neponocovat a raději se kvalitně vyspěte.
Otužujte se. Nemusíte hned zítra jít skočit do ledového jezera nebo z ničeho nic vypnout doma bojler. Jděte na to postupně a opatrně. Vodě ve sprše postupně ubírejte na teplotě. Stejně tak postupně ubírejte na teplotě i v bytě, především v ložnici. Také často větrejte. Kromě toho, že pustíte domů chladnější vzduch, vyměníte také vydýchaný vzduch na čerstvý.
Hýbejte se. Ne, nemusíte z ničeho nic začít trénovat na maraton ani se upsat na každý den do fitka. Pro začátek bude stačit, když začnete chodit na procházky, a to i v chladnějším podzimním období. Začít cvičit je ale samozřejmě také vítaný krok.
Jezte správně a zdravě. Dopřejte svému tělu vitamíny a minerály
Které potraviny dokáží podpořit imunitu a v jaké formě je konzumovat?
- Citron – Obsahuje velkou dávku vitamínu C a spoustu antioxidantů.
- Jablečný ocet – Skvěle působí na naše trávení.
Tip: Každé ráno začněte den sklenicí vody s citronem a jablečným octem. Uvidíte, co to udělá s vaší imunitou, ale i tělem. - Echinacea – Podporuje imunitu tím, že podpoří a aktivuje tvorbu bílých krvinek.
- Hlíva ústřičná – Hotový zázrak pro imunitu. Obsahuje betaglukany, aminokyseliny, vitamíny a minerály. Je vhodná k přípravě různých jídel (např. rizoto, guláš…)
- Černá jeřabina neboli arónie – Obsahuje velké množství vitamínu C, vlákniny a antioxidantů. K sehnání je ve formě džemů, čajů a ovocných šťáv, ale také sušených plodů.
Na závěr
Jak vidíte, imunitu lze podporovat nejrůznějšími způsoby. Není tedy nutné na začátku podzimu vzít útokem lékárnu a skupovat léky. Pokud nejste nemocní, ale chcete posílit imunitu, stačí dodržovat výše uvedená pravidla. Zdravě jíst, hýbat se, spát a otužovat se.