Atopický ekzém trápí nejen děti, ale i dospělé, a to stejně muže jako ženy. Kdo se s ním kdy setkal, jistě potvrdí, že se nejedná o nic příjemného. Jaké jsou příznaky a příčiny tohoto onemocnění a jak se ho účinně zbavit?
Co je atopický ekzém a proč vzniká
Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je chronické, svědivé kožní onemocnění. Člověka trápí celoživotně, byť se střídají období klidu s obdobími vzplanutí, kdy bývá výskyt ekzému opravdu silný. Tento kožní zánět mívá většinou alergický původ.
Za jeho vznik je odpovědné snížení odolnosti lipidové kožní bariéry. V jeho důsledku se snižuje hydratace pokožky, která je následně méně odolná vůči působení rizikových faktorů.
Mezi tyto rizikové faktory patří:
- genetika
- imunologická odpověď organismu
- infekce
- hormonální změny (doba před menstruací, těhotenství, porod, menopauza)
- změna okolní teploty
- psychická zátěž
- životní prostředí
- dráždivé látky a materiály (vlna, kožešina, polyester; cigaretový kouř, prací prostředky, horká voda)
- různé alergeny (šťáva z čerstvého ovoce, srst zvířat, pyl, plíseň, roztoči, kvasinky, bakterie)
Jak poznáme atopický ekzém?
Atopický ekzém se projevuje obvykle zarudlými a šupinatými skvrnami především v ohybových místech, jako jsou loketní jamky nebo zápěstí, v horní části hrudníku, na krku a v obličeji. Zasažená místa obvykle svědí. Pokud si je postižený bude škrábat, dostanou se do vyrážky bakterie a může dojít ke vzniku infekce.
Nejčastějšími příznaky tedy bývá prvně zvýšená suchost pokožky a její podrážděnost, dále vznik pupínků či puchýřku, které svědí, v důsledku čehož vzniká otok. Ten mokvá. Následně vznikají plochy, z nichž se kůže odlupuje a zůstávají strupy. Jde-li o opakující se stav, stává se kůže hrubou a obsahuje barevné skvrny.
Jak v současnosti probíhá léčba?
V současné době bývá cílem léčby co možná největší zmírnění příznaků a prevence nových vzplanutí. Léčí se tedy příčiny nemoci, a to vyrážka a ekzém. Ve většině případů vám tedy lékař předepíše mazání pokožky kortikosteroidy.
Ty často na takto podrážděné pokožce svědí nebo dokonce pálí a jejich působení je celkově velmi nepříjemné. Často se pak příznaky ekzému stejně nelepší, případně to trvá roky a tak to zdánlivě nikam nevede. Spousta lidí také po kortikosteroidech přibírá na váze, což samozřejmě není žádoucí pro nikoho. Výsledkem je pak nejen nehojící se ekzém, ale ještě k tomu kila navíc. To na psychice nepřidá nikomu. Takový stav tedy vede zase k depresím, které samozřejmě nikomu nepomůžou ani od ekzému, ani zhubnout.
Řešte příčinu, ne důsledek
Důležité je tedy nejen hojit důsledky, ale především najít a léčit samotnou příčinu.
Základem je vhodně zvolená strava, ale i vybírání vhodných materiálů oblečení, vhodných mýdel a pracích prostředků, ale i prostředí, v němž se pohybujete. Zkrátka vše, co přijde do styku nejen s vaší pokožkou, ale celým organismem.
Tomu je třeba pomoci nejen zvenku, ale primárně zevnitř. Tedy zaměřit se hlavně na příčinu vzniku nejen atopického ekzému, ale ekzémů obecně. A to především tím, že se správně upraví střevní mikrobiota, která je základem všeho. Správné dávkování vhodných a kvalitních doplňků stravy je cesta jak pomoci svému tělu, aby se uzdravilo.
Chápu, že najít pomoc a hlavně řešení není snadné. Pro správný výběr vhodného doplňku stravy a vhodné dávkování mě, prosím, kontaktujte. Probereme míru vašeho problému a spolu najdeme tu správnou cestu. Zaměříme se na laboratorní biochemické výsledky nebo můžeme začít odstraněním těžkých kovů z organismu již na konkrétní vhodný doplněk a dávkování na základě dalších diagnostik a podkladů.